Të gjithë po vendosin jargë kërmilli në lëkurë dhe ja cila është arsyeja...

Vitet e fundit, industria e bukurisë ka qenë mjaft e interesuar për këtë përbërës jo shumë të ri - Snail Mucin (ose siç e quajtën disa Jarge kërmilli). Po, e lexuat mirë. Është pikërisht krijesa e vogël me lëvizje të ngadaltë dhe rrëshqitëse që mund të gjeni në kopshtin tuaj, ajo për të cilën ata po bëjnë një debutim në produkte për kujdesin e lëkurës dhe për të cilat  pretendojnë se ju japin një lëkurë më të hidratuar dhe rinore.

Çfarë është saktësisht Snail Mucin dhe cila është historia e saj?

Jarga e kermillit , shpesh mund të etiketohet si "Filtrati i sekretimit të kërmillit" në listën e përbërësve të produktit. Më konkretisht mukusi është një lëng i trashë i krijuar nga kërmilli i cili  përbëhet nga glikoproteina, peptide, acid glikolik dhe acid hialuronik. Ky lëng rrëshqitës funksionon si një barriere mbrojtëse për të mbrojtur kërmijtë ndërsa ata zvarriten.

Shumë nga ju mund të kenë dëgjuar për përbërësin nga tregu Korean i Bukurisë, por përdorimi i parë i Jarges se kermillit daton në kohën e Greqisë së lashtë, ku për herë të parë u përshkrua si një trajtim aktual për të reduktuar inflamacionin.

Në fakt, kremi i parë i kërmijve për lëkurën u zhvillua në Kili në vitin 1995. Mbarështuesit kilianë të kërmijve kuptuan se kanë duar shumë të buta për shkak të trajtimit të përditshëm të kërmijve, gjë që i frymëzoi ata të krijonin më pas edhe kremin e kërmijve.

 Dekada më vonë, tregu korean i bukurisë e rizbuloi këtë përbërës të mahnitshëm dhe e prezantoi atë kudo në botë.

Si prodhohet Jarga e kermillit dhe a përfshihet ndonjë dëmtim I mundshëm I kërminjve gjatë procesit?

Të jeni të sigurt se kërmijtë nuk dëmtohen gjatë gjithë procesit. Për të prodhuar mukus me cilësi të lartë, kërmijtë duhet të ndihen rehat dhe të qëndrojnë në një gjendje pa stres si dhe të pushojnë mirë, ndaj për këtë arsye ata trajtohen dhe përkëdhelen shumë mirë. Shumica e fermave ose laboratorëve do t'i ushqejnë ata vetëm me ushqim organik, duke i mbajtur në një dhomë të errët e të qetë dhe do t'i lejojnë të lëvizin lirshëm nëpër dhomë, duke bërë të mundur ekskretimin e mukusit përgjatë gjurmëve të tyre.

Më pas mukusi i ekskretuar mblidhet, përqendrohet dhe kalon në një proces pastrimi për të hequr çdo bakter, për t'u siguruar kështu që ky mukus është i sigurt për përdorim njerëzor. Produkti përfundimtar do të jetë një mukozë pa erë, e qartë ose e bardhë.

Përfitimet e Snail Mucin për lëkurën tuaj.

 Mucina e kërmillit është plot me acid hialuronik, glikoproteazë, proteoglikan dhe peptide bakri, të cilat përdoren zakonisht në produktet e bukurisë dhe janë provuar të jenë të dobishme për shërimin ose rindërtimin e lëkurës. Përveç kësaj, ajo ka veti anti-mikrobike dhe mbron lëkurën nga bakteret që shkaktojnë aknet.

Çfarë mund të bëjë Mucina e Kërmillit për lëkurën tuaj:

-Rrit hidratimin e lëkurës dhe mbështet barrierën e lëkurës.

-Riparon dëmtimet e lëkurës dhe qetëson irritimin.

-Lufton dhe parandalon krijimin e akneve apo njollave.

-Lehtëson shenjat e akneve ose hiperpigmentimin post inflamator (PIH)

-Promovon  prodhimin e elastinës dhe kolagjenit për të ngadalësuar shenjat e plakjes.

-Zvogëlon linjat e holla dhe rrudhat.

A ka ndonjë efekt anësor negativ nga përdorimi i Jarges se kermillit?

Në fakt nuk është bërë një gamë e gjerë kërkimesh dhe studimesh mbi efektet e Mucines të Kërmillit. Megjithatë, ashtu si me çdo përbërës të bukurisë, alergjitë janë ende të mundshme. Ne ju rekomandojmë  që të bëni një test për reaksione të mundshme me një sasi të vogël në anën e pasme të dorës përpara se të spërkatni në të gjithë fytyrën. Në fakt, ju rekomandojmë ta bëni këtë hap përpara se të blini ndonjë produkt të ri bukurie.

Cilat janë disa nga produktet më të mira K-Beauty me Jarge Kermilli?

Produktet më të zakonshme të kërmillit në treg janë Serumet & Kremrat. Nëse po kërkoni të përdorni mucinën e kërmillit si një anti-plakje me shumë qëllime, kërkojeni atë në një serum, pasi këto do të kenë një përqendrim më të lartë të përbërësit. Nëse jeni pas vetive hidratuese, zgjidhni kremin e kërmillit.Ndërsa për  të marrë rezultatet më të mira, rekomandohet kombinimi i serumeve, esencës dhe kremrave te kermillit.

Disa nga produktet bestseller me jargë kërmilli që duhet ti provoni patjeter:

Cosrx Advanced Snail 92 All in One Cream

Nje hidratues qe permban 92% jarge kermilli . Eshte i lehte, nuk e yndyros lekuren, mjaft hidratues dhe pershtatet me te gjitha tipet e lekures. Eshte i pasur pasur me perberes qe nxisin prodhimin e kolagjenit dhe elastines, rigjenerimin e lekures, zbehjen e rrudhave fine dhe shenjat e akneve. 

Cosrx Advanced Snail 96 Mucin Power Essence

Esence e perqendruar me 96% jarge kermilli. Ka veti shume te mira antirrudhe, antiakne, zbeh shenjat dhe rigjeneron lekuren. Esenca ka konsistence me te trashe se serumi, ka pothuajse trajten e xhelit por perthithet menjehere nga lekura dhe jep hidratim intensiv.  

Cosrx Advanced Snail Mucin Gel Cleanser 150 ml

Xhel pastrues i pasuruar me përbërës të dobishëm per lëkurën, qe  përfshinë jargën e kërmillit për të hidratuar dhe mbrojtur lëkurën.I krijuar per te kapur te gjitha papastërtitë për një pastrim të plotë, por dhe të butë.

NEOGEN DERMALOGY CICA REPAIR SNAIL ESSENCE 100ML

Kjo esencë e kërmillit përmban 96% të koncentratit të mucinës së kërmillit të ekstraktuar në mënyrë natyrale, duke shtuar lagështi intensive në lëkurë për të shëruar dhe lehtësuar dëmtimet. I mbushur me AC-CICA PURE COMPLEX, ekstrakt frutash boronicë, acid hialuronik, ofron efekte të shkëlqyera rikuperimi dhe qetësuese. Ndihmon në rikthimin e elasticitetit të lëkurës për një pamje rinore. Përmban ekstrakt centella asiatica, aziatikozid, acid madekasik, acid aziatik, madecassoside për të siguruar kujdes për lëkurën e prirur ndaj akneve ndaj shenjave të akneve.

 

Some by mi Snail True Cica Miracle Repair Cream 60g

Centella asiatica dhe ekstrakti i kërmillit të zi bashkojnë forcat në këtë formulë për të shëruar plagët e akneve dhe për të qetësuar lëkurën e ndjeshme. Si një eliksir shërues, Some By Mi Snail Truecica Miracle Repair Cream premtojnë rezultate serioze për transformimin e lëkurës. Ai përdor 420,000 ppm të kërmillit Truecica™ i cili përbëhet nga kërmilli i zi, centella asiatica dhe 5 lloje përbërësish qeramide.Some by mi Snail True Cica Miracle Repair Serum 50ml

 I formuluar me 890,000 ppm të jarges se Snail Truecica™ i cili përbëhet nga Ekstrakti i Kërmillit të Zi dhe Truecica™, ai punon shumë për të qetësuar shenjat e acarimit dhe skuqjes duke forcuar pengesën e lëkurës. Përmban gjithashtu një treshe të fuqishme të ekstraktit Niacinamide, Adenosine dhe Centella Asiatica, të cilat janë të njohura për përshpejtimin e shërimit të plagëve, nxitjen e rinovimit të qelizave dhe reduktimin e shenjave të hershme të plakjes. Pa 20 përbërës të dëmshëm, kjo është krejtësisht e sigurt për të gjitha llojet e lëkurës, madje edhe për ato më të ndjeshmet.